Aktivitetsskoven i Middelfart
Ligesom mange andre steder i landet er Middelfart truet af oversvømmelser ved de pludselige store regnskyl, som det er set i de senere år. I stedet for at løse problemet ved at investere mange millioner i lukkede kloakløsninger, har Middelfart Spildevand A/S sammen med Middelfart Kommune og Realdania udviklet en plan, hvor en stor del af investeringerne i regnvandshåndtering samtidig bliver investeringer i nye rekreative muligheder for byens borgere.
Lokale og Anlægsfonden har flere steder arbejdet med at udvikle idéer til rekreativ udnyttelse af de ellers så kedelige og lukkede tekniske anlæg til håndtering af regnvand. Derfor var det oplagt for fonden at gå med i udviklingen af aktivitetspladsen kaldet ”Aktivitetsskoven” i Middelfart og nu efterfølgende også støtte projektet økonomisk med 4 mio. kr.
Aktivitetsskoven bliver placeret ved kanten af skoven nær Middelfart Stadion. Hele det nye ”skovområde” bliver på 11.000 m² og skal kunne opsamle regnvand fra en del af KlimaByen.
Fakta
Arkitekt
ADEPT i samarbejde med GHB Landskabsarkitekter og den rådgivende ingeniørvirksomhed Orbicon
Opført
2019
Bevilling
4.000.000 kr.
Anlægssum
17.500.000 kr.
Bygherre
Middelfart Kommune
Areal
11.000 m²