Bjerringbro Idrætspark
Bjerringbro Hallen blev opført i 1969 og blev senere udvidet til en hel idrætspark med svømmehal og en mindre træningshal. Udendørs blev der anlagt fodboldbaner, atletikanlæg og tennisbaner. Siden 2005 har det stået klart, at byens og oplandets mange foreninger var i fortsat vækst, og at der samtidig var et stigende antal selvorganiserede aktive. Det var derfor tid til igen at udvikle og udvide Bjerringbro Idrætspark.
Lokale og Anlægsfonden deltog i processen omkring om at skabe et moderne idrætsanlæg, der tager højde for udviklingen i danskernes udøvelse af idræt, krav til kulturoplevelser og ønsker om uformelle samlingssteder.
I Bjerringbro Idrætspark har børn og unge fået deres eget opholdsområde, hvor de kan læse lektier eller hænge ud. Der er desuden kommet en ny multisal og en ny foyer – og udendørs er der bl.a. wellness og et 185 meter langt aktivitetsbånd, hvor der kan styrketrænes, skates, cykles og leges på alle tider af døgnet.
Fakta
Arkitekt
GPP Arkitekter
Opført
2015
Bevilling
4.500.000 kr.
Anlægssum
30.000.000 kr.
Bygherre
Bjerringbro Idrætspark
Areal
1.775 m²
- heraf 400 m² ombygget indeareal, 2450 m² bearbejdet udeareal (heraf 505 m² overdækket) samt udendørs wellness på 380 m²