Interaktiv motionssti i Herlev
Pressemeddelelse fra Lokale- og Anlægsfonden
Mandag den 7. september 2009

Lokale- og Anlægsfonden har i flere år arbejdet på at forene idræt og nye interaktive teknologier. Sammen med Herlev Kommune sættes der gang i det første konkrete projekt med en interaktiv motionssti.
Den interaktive motionssti vil kombinere bevægelse på et udendørs anlæg med den ekstra motiverende oplevelsesdimension, som moderne teknologi kan byde på. Formålet er både at gøre den rutineprægede motion sjovere for allerede aktive idrætsudøvere – og samtidig tiltrække og fastholde nye brugere, der hidtil ikke har kunnet se det sjove ved at bevæge sig aktivt.
Motionsstien etableres på et eksisterende 2 km asfalteret stiforløb i området omkring Herlev Stadion. Brugerne af den interaktive motionssti udstyres med plastickort med en chip, som kan koble brugerne til et system, der kan aflæse deres placering, aktiviteter og præstationer på motionsstien.
Følg med på storskærm og internet
På strækningen etableres en ”startbase”, en ”klatrebase” og en ”hoppebase”. Startbasen vil bl.a. byde på en infostander og en storskærm. Via storskærmen kan man orientere sig om, hvordan løberne på banen klarer sig. På storskærmen kan man også følge med i spillet ”Løb om kap med dyrene”, hvor løbere, der benytter 100 meter banen inde på stadion, kan teste deres hurtighed mod naturens sprintere. Via højttalere får løberne at vide, hvilket dyr de kan måle sig med, deres resultater gemmes på en hjemmeside, hvor man kan få mere at vide om de enkelte dyr. Ved startbasen bliver der også mulighed for at spille Nintendo Wii.
På klatrebasen og hoppebasen bliver der ligeledes etableret grundlæggende it-platforme med trådløst netværk koblet til internettet og RFID-aflæsningen. Baserne kan dermed bruges som scenografi og rekvisitter i de digitale og fysisk aktive lege og spil.
Opførelsen af motionsstien er delt i to etaper, så motionsstien vil komme til at rumme yderligere tre baser.
Motionsstien er udviklet i samarbejde med Center for Playware ved DTU, Skov & Landskab ved Københavns Universitet samt Bisgaard Landskabsarkitekter. Fonden støtter projektet med 1,35 mio. kr. Herlev Kommune finansierer den anden halvdel af projektets første etape, der i alt løber op i 2,7 mio. kr.
Flemming Olsen, Børne- og Kulturdirektør i Herlev Kommune, siger om projektet:
”Vi er indgået i dette samarbejde med Lokale- og Anlægsfonden om den interaktive motionssti med afsæt i to forskellige brugergrupper i kommunens befolkning. Nemlig den store motionsafdeling i den lokale løbeklub og de inaktive borgere, som kommunen gerne vil motivere til moderat fysisk aktivitet. Den interaktive motionssti vil bringe noget til begge grupper og gøre det sjovere for de allerede aktive og langt mere motiverende for de inaktive at komme i gang med at bevæge sig.”
Torben Frølich, direktør i Lokale- og Anlægsfonden, siger om projektet:
”Dette er det første og meget vigtige forsøg på at skabe et anlæg til interaktiv bevægelse, som består af mere end simple legeredskaber. Fonden har i mange år arbejdet på at skabe et sådant anlæg, men indtil nu har drømmene været længere fremme end de tekniske realiteter.”
Yderligere oplysninger
Torben Frølich, direktør, Lokale- og Anlægsfonden, 3283 0330 / 2129 6856
Flemming Olsen, Børne- og kulturdirektør, Herlev Kommune, 4452 5500
Illustrationer
Kontakt kommunikationskonsulent Lars Hjorth Bærentzen, Lokale- og Anlægsfonden, 3283 0355 / lhb@loa-fonden.dk
- Værktøjer
- Til top



