Tipsmidler er katalysator for idræts- og kulturbyggeriet

Hver gang Lokale- og Anlægsfonden uddeler 1 mio. kr. til idræts- og kulturbyggerier, bliver der sat projekter i gang for over 10 mio. kr. Dermed er Fonden en effektiv katalysator på området. Sidste år var Fonden involveret i idræts- og kultur-projekter til en samlet værdi af 850 mio. kr. Fondens årsberetning 2007 beskriver, hvad støtten går til.

 

En lang række klubber, foreninger og andre aktive får glæde af tipsmidlerne, når Lokale- og Anlægsfonden uddeler penge til idræts- og kulturbyggeri. Lokale- og Anlægsfonden går ind i et tæt samarbejde med bygherren - oftest en forening eller en kommune - og rådgiver om at skabe gode, spændende og nyskabende idræts- og kulturbyggerier. Lokale- og Anlægsfondens aktive deltagelse i processen får ofte kommuner, foreninger, virksomheder, andre fonde og de lokale borgere til at investere i projektet, og aldrig før har Fondens penge arbejdet så effektivt. Lokale- og Anlægsfondens støtte på 81,1 mio. kr. i 2007 har akkumuleret investeringer i projekter for en samlet værdi på over 850 mio. kr. Det er det største beløb i Fondens historie og er 50 % højere end det hidtidige rekordår, 1999.

 

Direktør i Lokale- og Anlægsfonden, Torben Frølich siger:
"Vi går aktivt ind i udviklingen af projekter i en tidlig fase, før der uddeles penge, og påvirker projekterne i dialog med brugerne. Vores støtte til nyskabende arkitektur og gode ideer virker åbenbart som en blåstempling, der får andre til at investere i projekterne. Det er vi rigtigt glade for."

Lokale- og Anlægsfondens årsberetning 2007 er netop udkommet, og her kan læses, hvad en del af støttekronerne går til.

 

Når gammelt møder nyt
Nye aktiviteter i gamle omgivelser og gamle aktiviteter i nye omgivelser. Begge kombinationer er som regel udtryk for nytænkning, og det passer fint på to nye projekter - Sjakket i København og Sparbank Vest Arena i Skive - som Lokale- og Anlægsfonden har støttet.

 

Kridtet skriver danmarkshistorie
To nye museer beskriver vidt forskellige kapitler af Danmarks historie. GeoCenter Møns Klint beskriver bl.a. de geologiske processer, som har skabt Danmark, mens Koldkrigsmuseum Stevnsfortet giver et indblik i nationens underjordiske forsvar under den kolde krig.

 

Arkitektur i børnehøjde
Kolding har fået et unikt Børnekulturhus med adskillige kvadratmeter til at sanse, opdage og udforske for de mindste og deres forældre. Grotten og Junglen er navnene på nogle af de usædvanlige rum.

 

Læs om andre projekter i Lokale- og Anlægsfondens årsberetning 2007.

Værktøjer
Til top

Site developed by Klestrup partners